הכשרת מטבחים

מצות הכשרות זכתה למעמד מיוחד בעם ישראל. עובדה היא, שרובו של העם היהודי מתייחס ברצינות לנושא הכשרות. גם יהודים שאינם מגדירים את עצמם כ"דתיים" או "מסורתיים" משתדלים לשמור על כשרות במידה זו או אחרת. רבים דואגים להפרדה בין בשר לחלב; אחרים מקפידים לקנות בשר רק באיטליז כשר; ויש נזהרים לפחות שלא להכניס למטבחם בשר בעלי-חיים בלתי כשרים. המשותף לכולם הוא יחס של רצינות לעניין הכשרות.

"כי עם קדוש אתה לה’ אלוקיך ובך בחר ה’ להיות לו לעם סגולה מכל העמים אשר על פני האדמה". (דברים יד,ב)

חשיבותה הרבה של מצות הכשרות נעוצה בכל שהיא עוסקת במזון, והמזון מהווה, כידוע, גורם מרכזי בגידולו ובבנייתו של כל יצור חי. הדם, הרקמות, העצמות - הכל, בעצם, נוצר מהמזון. סוג המזון משפיע באופן מידי על איכות התאים ומנגנוני הגוף הנוצרים ממנו. לכן שני אנשים הניזונים ממזון שונה, יהיו שונים גם במבנה גופם ובאופן רקמותיהם.

המדע המודרני עמד על העובדה, שבנוסף להשפעתו של המזון על איכות תאי-הגוף ואופיין, הוא משפיע גם על האישיות. את שינויי האופי והמנטאליות שבין עמים שונים מייחסים לא במעט לשינויים בנוהגי האכילה. לדוגמא: בני-אדם הניזונים ממזון צמחוני יהיו שונים מאוד באופיים ובמזגם מאלה שתזונתם מבוססת על בשר; ואלה האוכלים בשר-חי יהיו שונים עוד יותר. כי המזון משפיע, בדרך בלתי נודעת כלשהי, גם על האישיות.

על משקל זה נוכל להבין את אחת המשמעויות של דיני הכשרות. הבורא, בתורתו, גילה לעם היהודי, כי יש מיני מזון המחדירים תכונות שליליות אל תוך הגוף והנפש ולכן אסר לאכלם וציווה: "אל תשקצו את נפשותיכם! זו, למעשה, מערכת דיני הכשרות היהודיים: חוקיה של ה"הגיינה" הדרושה לנפש היהודית. כל דבר-מאכל שאסרה עלינו התורה גורם באכילתו לפגיעה בנפשו של היהודי ולהפרעה באפשרויותיו למלא את חובותיו, ולכן יש להמנע מלאכלו.

נכון שהשמירה על הכשרות דורשת מאמץ מסויים, כמו כל דבר בעל-ערך שאינו מושג בחינם; אולם היא קלה הרבה יותר ממה שחושבים. המזון הכשר בריא יותר לגוף ובריא עוד יותר לנפש ולכן הוא שווה כל מאמץ.

אך יש לדעת, כי כדי לשמור על הכשרות יש ללמוד לפחות את יסודותיה. לא אחת נכשלים אנשים באכילת מזון בלתי כשר רק כתוצאה מחוסר ידיעה. כיום מצויים ספרים רבים וחוברות שונות שמהן ניתן לשאוב ידע זה. (במסגרת זו אנו מביאים כמה קווים כלליים).

חשוב לזכור כי חובת הכשרות חלה על היהודי לא רק בביתו אלא גם בהיותו בחוץ. יש להקפיד לאכול רק במסעדות כשרות, ובקניית מצרכי מזון חשוב מאד לבדוק, אם אמנם עומד המוצר תחת השגחה מהימנה.

בבית חב"ד כרמל אחוזה - חיפה תוכל לקבל הדרכה, הכוונה וסיוע בכל נושא הכשרות.

צוותים מיוחדים של בית חב"ד מוכנים להכשיר את מטבחו של כל פונה. לשם כך יש לפנות לבית חב"ד כרמל אחוזה - חיפה כדי לתאם מראש את מועד ההכשרה ואת ההכנות שיש לעשות לקראת כך..

שתף לחברים

שתף