מזוזות - בדיקה ורכישה

מזוזה היא מצוה אשר העם היהודי רוחש כלפיה חיבה מיוחדת. עיקר חשיבותה בכך שהיא משרה את קדושתו של הבורא בבית היהודי אשר שומר ומגן עליו ועל המתגוררים בו, וגם בצאתם ממנו, כפי שנאמר: "ה’ ישמר צאתך ובואך מעתה ועד עולם" (תהילים קכא,ח).

מזוזה בפתח הבית היא מצווה מהתורה. על הקלף של המזוזה כתובות האותיות ’שד"י’ שהן אחד משמותיו של הקדוש-ברוך-הוא וגם ראשי התיבות שומר דלתות ישראל.

המזוזות הן ’שומרות הסף’ שלנו וחשוב מאוד שיהיו כשרות למהדרין. די בכך שאות אחת נמחקה או נפגמה במזוזה כדי לפסול את המזוזה.

בכל פתח

חשוב לדעת שיש לקבוע מזוזה לא רק בפתח הבית, אלא גם בפתח כל חדר מחדרי הבית (מלבד חדרי שירותים וכדומה).

בדיקת הכשרות מעת לעת

הדיו שעל גבי הקלף עלול לדהות ואף להתקלף במקרים מסויימים. הדבר נובע מתנאי אקלים, איכות הקלף והדיו ומשתנים נוספים. לעתים מזיקים עלולים לגרום למזוזה פגם וכך גם מים או חומרים כימיקליים שחודרים למזוזה.

לכן חשוב כל כך לבדוק את המזוזה, פעם בשנה או שנתיים, על ידי מגיה מוסמך שיכול לגלות "גילוי מוקדם" של תחילת דהיית אותיות או נזק אחר שנגרם למזוזה. כל עוד הדהייה אינה מהותית, באופן שפוסל את המזוזה, יכול סופר סת"ם לחזק את האות שנחלשה ולהותיר את המזוזה בכשרותה.

בהתאם לאמור, מצוי שמזוזה שנבדקה ונמצאה כשרה, תיפסל כעבור שנה או שנתיים. זו הסיבה למנהג המקובל לבדוק את המזוזה פעם בשנה-שנתיים, למרות שמצד הדין - ניתן להסתפק בבדיקה פעמיים בשבע שנים, והוא הדין בתפילין.

בית-חב"ד מעסיק סופר סת"ם (ספר-תורה, תפילין, מזוזות) מומחה אשר יבדוק את המזוזות שלכם.

במידת הצורך ניתן לרכוש באמצעות בית-חב"ד כרמל אחוזה - חיפה מזוזות חדשות ומהודרות.

מחירה של בדיקת מזוזה בבית חב"ד הוא 18 ש"ח. מחיר של מזוזה חדשה, באיכות סבירה - החל מ-165 ש"ח. אנו מספקים אך ורק מזוזות מהודרות שעברו בדיקה מעולה (כולל בדיקת מחשב), ועומדת ב"תקן חב"ד" המחמיר. 

לא בכל מחיר

בשוק ניתן להשיג מזוזות באיכות פשוטה במחירים זולים, ואולם איננו ממליצים על מזוזות באיכות זולה. בדרך כלל, מזוזה זולה עלולה להתגלות כמזוזה מזוייפת (כלומר, מזוזה מודפסת, או שנכתבה על ידי גרפיקאי מובטל, ולא על בכתיבה ידנית על ידי סופר סת"ם מוסמך וירא-שמים, על פי כל כללי ההלכה). הבעיה הקיימת בתחום זה שיש המוכרים מזוזות זולות במחירים יקרים, והמחיר כשלעצמו, גם הוא גבוה יחסית, אינו מעיד כל איכות המזוזה. לכן ראוי לקנות מזוזות במקום אמין.

להרחבה בנושא כללי יסוד ברכישת מזוזת

שתף לחברים

שתף